top
ltop
ČLENSTVÍ
O našem sdružení
Členská přihláška -
stát se členem sdružení
FESTIVAL BELTINE
NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
Fotogalerie
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT
Bratrstvo Keltů kelt@beltine.cz
603 801 370
Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7
ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků nejlepší české kapely hrající irské a skotské balady
O NAŠEM WEBU
Copyright
Bratrstvo Keltů 1997 - 2009
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Vánoce
Bratrstvo Keltů přeje všem svým členům a návštěvníkům webu hezké prožití zimního slunovratu, Vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a osobních úspěchů v nastávajícím roce 2010. https://www.beltine.cz/1055108610891090107710831100108510861077-10731077108311001077-1074-sonna-com-ua

WYDA

Vydáno dne 29. 05. 2006 (3439 přečtení)

Právě jsem dokončil poslední dnešní cviky wydy. Cítím se uvolněný a plný energie… Tak mě napadlo, že vám o tomto hlubokém učení něco povím. Mnozí z vás už o něm určitě něco slyšeli, někteří o něm i leccos vědí, jiní však nikoli. Tento text by měl všem pomoci pochopit, co je wyda, proč vznikla, jak se dělí, či jak se ji v minulém století opět podařilo oživit. Snad vás zase krapátek obohatí…

Co je wyda?
Wyda je nauka starověkých druidů, zahrnující jejich filosofii, rituály a systém tělesných a duchovních cvičení, podobných indické józe (nejblíže má k hathájóze). Slouží k rozvoji plného duchovního, duševního i fyzického zdraví a napomáhá k dosažení trvalé jednoty člověka s přírodou.
 
Z historie
Wydu vytvořili druidové (nebo už jejich předchůdci) a těšili se díky ní pevnému zdraví a dlouhému věku – ten pro ně byl stěžejní, vždyť učení druida trvalo obvykle 20 – 30 let, přičemž v době, kdy byli keltové na vrcholu, se lidé většinou nedožívali ani čtyřiceti let.
Druidové tento esoterický trénink těla a ducha tajili, zpřístupňovali ho pouze svým žákům. Uvědomovali si, jaké zlo by mohlo přinést uplatňování moci hlubokého pochopení přírody a magických znalostí, které se wydou získávaly, bez duchovní vyzrálosti, nabyté studiem. Proto, ač znali písmo, nic z tohoto učení písemně nezaznamenávali.
S počátkem rozpínání římské říše začala být víra v přírodní sily potlačována. Druidové se bránili obsazení, Římané je pronásledovali.
Nejvýraznějším faktorem zániku druidů se však stalo křesťanství. Nové náboženství stálo v úplném protikladu k pojetí druidů. Ti byli nedílně spjati s přírodou na rozdíl od křesťanů, kteří se stavěli nad ni. Hodnoty se měnily, jen málokdo byl za oněch podmínek ochoten absolvovat studium, které trvalo i 30 let.
Především v Irsku, které bylo od kontinentu poměrně izolováno, toto učení stále přežívalo.
Teprve ve středověku se objevily první snahy o písemné zaznamenávání wydy. Šlo však pouze o pár slov či letmých náčrtků, přesto díky tomu učení wydy neupadlo v úplné zapomnění. Několik lidí uchovalo wydu tajně ve svých rodinách dodnes a předává ji svým potomkům.
 
Stupně wydy
Životním cílem druida bylo přerušení abredu (koloběhu věčného znovuzrození). K poslání patřilo obnovit vlastním úsilím jednotu s přírodou, tím se osvobodit a dostat se do gwenwydu, „Bílého světa“ (gwenwyd můžeme chápat jako satori, osvícení, známé především z východních filosofií). K jeho dosažení potřebovali druidové překonat tři velké stupně wydy:
1. velký stupeň - POZNÁNÍ
Žák na tomto stupni si měl začít plně uvědomovat svého ducha, fyzické tělo i emocionální pochody. Tohoto uvědomování bylo dosaženo vhodnými cviky a studiem. Tento první stupeň wydy trval obvykle 20 – 30 let. Teprve když jej žák zvládl, byl způsobilý pro přijetí do stavu druidů.
První velký stupeň wydy se dále dělí na tři podstupně: síla, harmonie, sjednocení.
Druidové učili, že lidská životní síla je soustředěna do tří center, ze kterých proudí životní energie do celého těla. První centrum nazýváme vitální (oblast podbřišku), druhé emocionální (oblast hrudníku) a třetí mentální (hlava – čelo).
V rámci prvního podstupně wydy existují takzvaná posilovací cvičení. Díky jejich praktikování dochází k posílení těchto tří energetických center (vitálního, emocionálního a mentálního). Můžeme si to představit tak, že jednotlivá pole získají na objemu.
V rámci druhého podstupně wydy žáci užívají „harmonizačních“ cvičení. Díky tomu dochází k vzájemné „spolupráci“ všech tří energetických polí. Obrazně řečeno centra se seřadí do linie vedoucí podél páteře.
V rámci třetího podstupně známe „spojovací“ cvičení. Jejich cílem je sjednotit energie vitálního, emocionálního i mentálního centra v jedno velké energetické pole, které je kolem celého lidského těla. V případě, že člověk dosáhne tohoto stupně, disponuje celým svým potenciálem.
2. velký stupeň - KONTROLA
Tento stupeň bývá označován i jako stupeň magie. Obvykle trval okolo deseti let. Druidové na této úrovni se od svých starších mistrů učili zacházet se slovy moci, jimiž mohli magickým způsobem vykonávat vliv na přírodu a na osud.
3. velký stupeň – OSVOBOZENÍ
Plně vyškolení druidové usilovali po zbytek celého svého života o to, aby se oprostili od veškerých materiálních vazeb a dosáhli tohoto třetího stupně - osvobození, a tím se dostali do vytouženého gwenwydu.
 
Účinky
Každý člověk praktikující wydu mi dá určitě za pravdu, že účinky cvičení jsou zřejmé, ba v mnohých případech až udivující.
Efekt posilovacích cviků bývá rychle patrný. Člověk se cítí bdělejší a vyrovnanější, síla vůle a motivace vzrůstají. Postupné rozvíjení energetických polí vytváří předpoklady k tomu, abychom mohli přejít k cvikům harmonizačním. U těch potrvá déle, než se začne projevovat jejich úspěch. Jakmile však začne být účinek viditelný, je mnohem hlubší a trvalejší, než u cviků posilovacích. Nastolením harmonie jednotlivých energií je žák naplněn silou a dochází k výrazné změně v jeho vnímání. I to je však pouze předstupeň k dalšímu vývoji. Síly stále ještě působí samy o sobě. Účinkem cviků spojovacího stupně začínají energetická centra splývat a vzájemně se posilovat. Tento vývoj je cílem wydy…
 
Závěrem
Když se teď zamyslíte, možná vás napadne, jak je vůbec možné, že dnes o wydě něco víme. Vděčíme za to trojici Němců (A. Schwarz, R. Schweppe, W. Pfau), kteří toto tajné učení „náhodou“ objevili v Irsku. Tam poznali několik rodin, ve kterých se wyda tajně praktikuje a předává z generace na generaci. Několik dalších let poté v Irsku zůstali, aby se mohli věnovat wydě, než o ní získali ucelený obraz, jenž se později rozhodli zveřejnit jako knihu pod názvem „Léčivá síla druidů“, a dali nám tak možnost proniknout do tajů tohoto unikátního učení.


( Celý článek | Autor: administrator | Poslat mailem Informační e-mail | Vytisknout článek: Vytisknout článek )
VYHLEDÁVÁNÍ


Rozšířené vyhledávání
e-MAIL SERVIS

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

PARTNER WEBU
Виды постельного белья в Киеве

tiskárna Helma beta
INZERCE
Firemní nebo osobní inzercí na tomto webu podpoříte činnost Bratrstva Keltů. Děkujeme.
SOUTĚŽE
Žádná soutěž teď neprobíhá.

Výherci soutěží
ANKETA
Vyhovuje Vám náš web?

-Vyhovuje 
2632 (2632 hl.)
-Celkem ano 
2028 (2028 hl.)
-Spíše ne 
2107 (2107 hl.)
-Nevyhovuje 
1961 (1961 hl.)

Celkem hlasovalo: 8728
rtop
lbot rbot
bot