top
ltop
ČLENSTVÍ
O našem sdružení
Členská přihláška -
stát se členem sdružení
FESTIVAL BELTINE
NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
Fotogalerie
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT
Bratrstvo Keltů kelt@beltine.cz
603 801 370
Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7
ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků nejlepší české kapely hrající irské a skotské balady
O NAŠEM WEBU
Copyright
Bratrstvo Keltů 1997 - 2009
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Vánoce
Bratrstvo Keltů přeje všem svým členům a návštěvníkům webu hezké prožití zimního slunovratu, Vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a osobních úspěchů v nastávajícím roce 2010. https://www.beltine.cz/1055108610891090107710831100108510861077-10731077108311001077-1074-sonna-com-ua

Tančící Keltové na stříbrných discích

Vydáno dne 11. 12. 2005 (2471 přečtení)

Když se to napíše tak, jak je to v titulku, vypadá to velice druidsky. Skutečnost je ale poněkud prozaičtější – povíme si něco o keltské tematice zachycené na DVD.

Moje první setkání bylo přes obrazovku počítače, na kterém – DVD přehrávač nemaje – jsem si zkušebně pouštěl záznam koncertu velké tanečně hudební show Riverdance. Tohle představení bylo k vidění i v Praze naživo, bohužel jsem se však na ně nedostal. A tak jsem je poprvé viděl právě na monitoru. A uchvátilo mne natolik, že – jelikož uchvátilo i moji ženu – jsem si DVD přehrávač pořídil. Konec konců, tahle krabice se zvolna, ale jistě stává standardní součástí domácího vybavení, tak jak tomu před nějakým časem bylo s CD přehrávači. A stejně jako se druhdy na CD začala objevovat keltská muzika, tak se teď objevuje i na DVD. Rozdíl je samozřejmě v počtu. Zatímco hudebních CD je mnoho set titulů, nabídka na DVD je značně skromnější. Ale i tak stojí za to (aspoň nehrozí takové nebezpečí finančního zruinování). A já se teď pokusím seznámit vás alespoň s těmi, se kterými jsem měl možnost seznámit se sám.
 
Nejdříve tedy Riverdance. Živý záznam z Ženevy – skoro dvě hodiny nadupané fantastickými sólovými i sborovými stepařskými čísly, proloženými tu španělským flamencem, onde hiphopem. A všechno to jde dokonale dohromady. K tomu živá muzika v naprosto skvělém provedení (na nahrávce hraje mimo jiné také vynikající dudák, pištec a multiinstrumentalista Declan Masterson). Zakladatele Riverdance legendárního  Michaela Flatleye nahradil Brendán O Gallaí, který se mu rozhodně vyrovná. Ale ani Michael nepřijde zkrátka – jeho show Lord Of The Dance je na DVD zachycena taky. Zatímco Riverdance je orientována spíše na tradici a představuje vlastně tak trochu průřez historií národa Irů, Lord už je trochu popovější. Ale irského stepu si v něm užijete dost a dost. Kulisy a scéna vůbec jsou sice poněkud pompézní (Riverdance vystačí se zadní projekcí, o to víc prostoru je na jevišti), ale kdo si potrpí na scénickou parádu, ten  bude jistě potěšen.
 
Když jsme se začali zajímat o Kelty na DVD, nemůžeme samozřejmě vynechat tu nejklasičtější klasiku, totiž Alana Stivella a Chieftains. Alan Stivell je k vidění na DVD, na kterém je záznam jednoho z mnoha festivalových vystoupení, laděného už hodně rockově. Ale je tady i povídání s Alanem a jeho kolegy, proložené ukázkami studiové práce – pro milovníky bretaňské muziky v neortodoxním provedení moc příjemný i poučný zážitek. Chieftains jsou na tom s rozsahem DVD diskografie poněkud lépe, podařilo se mi vypátrat celkem pět titulů. DVD s názvem Water Of the Well navazuje na stejnojmenné CD, obsahově je však trochu pestřejší. Hodně prostoru je věnováno promluvám jednotlivých členů a ukázkám z různých sessions, kde se objeví například Tommy Peoples. A všechno to spojuje průvodní slovo a obraz Paddyho Moloneye, ze kterého se dozvíte třeba něco o tom, jak se muzicírovalo ve venkovském domě jeho prarodičů, a nechybí samozřejmě ukázky překrásné irské krajiny. Titul An Irish Evening je také známý z CD, na DVD je to vlastně záznam téhož koncertu, na který si Chieftains pozvali zajímavé hosty, třebas Nancy Griffith nebo Rogera Daltreye. Dalšího velice významného hosta, světově proslulého (a dle mého skromného názoru ze všech nejlepšího) flétnistu Jamese Galwaye si Chieftains nechali na samostatné DVD, které nás seznamuje s jejich společným putováním po různých štacích (ovšem kdo chce hlavně muziku, ať si pořídí nějaké CéDéčko, je jich povícero a všechna jsou moc pěkná). The Long Black Veil je věnováno vzniku alba téhož názvu (bohužel se zde zřejmě kvůli copyrightu neobjevují Rolling Stones), stejně jako koncertně pojednané Down The Old Plank Road, natáčené v USA.
 
Možná víte, že další legenda irské muziky, skupina Planxty, se po dvaceti letech sešla, aby natočila album a předvedla se na několika koncertech, díky čemuž kromě CD máme i DVD Planxty Live 2004. A je to veliká radost. Dnes už trochu starší, leč stále čiperní pánové zde hrají také už trochu starší, ale stále parádní kousky ze svého klasického repertoáru. Obraz je střídmý, jedná se konec konců o záznam koncertu bez jakékoli parády. Oproti CD je tu však několik písniček navíc, takže není na škodu pořídit si obé – což milovníkům irské klasiky vřele doporučuji.
 
Další známé jméno je skotsko-mnohonárodnostní skupina Capercaillie. Ta hraje muziku už hodně moderní, dá se říci, že to je skotský protějšek Clannadu. Na DVD The Capercillie Collection uvidíte několik velice pěkných videoklipů, průřez koncertním vystoupením a zajímavé ukázky písniček pořízené „unplugged“ pod širým nebem.
Z méně proslulých, nicméně velmi dobrých irských kapel si můžeme jako živé prohlédnout třebas skupinu Danú na jejich koncertním DVD One Night Stand. A kdo má rád směsky, tomu lze vřele doporučit Live Concert Of The Greatest Irish Artists – Gaelforce. Začínají Chieftains, pokračuje Sinead O'Connor, uvidíme a uslyšíme DeDannan, Altan, Afro Celt Sound Systém a další a další.
Teď si možná řeknete, no to je pěkné, ale kde to seženu. Pravda, na našem trhu se z toho nedá koupit skoro nic. Viděl jsem prodávat pouze Lord Of The Dance. Tu a tam se také něco objeví v půjčovnách. Naštěstí se ale dnes dá nakupovat i v zahraničí prostřednictvím různých internetových objednávkových služeb. Mohu doporučit webový hyper super ultra market Amazon – nejlépe jeho americkou verzi http://www.amazon.com/. Pražáci se v tomhle ohledu mají – mohou si zajít do prodejny Binderphon na Letné (třída Marie Horákové) a zkusit přemluvit někoho z přítomných pracovníků, aby mu něco objednal z holandské velkoobchodní distribuční firmy Bertus. Nu a pokud jde o ceny, není to tak strašné, dokonce i přes Amazon zůstáváte v cenových relacích obvyklých pro DVD na domácím trhu, tedy asi tak 500, 600 Kč za disk. A ještě jedna technická poznámka. Všechny uvedené disky jsou multiregionální, takže bez problémů hrají na přehrávačích určených pro Čechy. Jsou však většinou v americké televizní normě NTSC, kterou sice umějí všechny novější televizory, u starších (zpravidla více než 10 let) se ale může stát, že si s ní neporadí. Převod normy obvykle dokáže obstarat přehrávač, obraz však může být deformovaný, a to i u velmi luxusních modelů. Ovšem Kelti tak jako tak zůstanou Kelty.

Bohumil Sýkora( Celý článek | Autor: administrator | Poslat mailem Informační e-mail | Vytisknout článek: Vytisknout článek )
VYHLEDÁVÁNÍ


Rozšířené vyhledávání
e-MAIL SERVIS

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

PARTNER WEBU
Виды постельного белья в Киеве

tiskárna Helma beta
INZERCE
Firemní nebo osobní inzercí na tomto webu podpoříte činnost Bratrstva Keltů. Děkujeme.
SOUTĚŽE
Žádná soutěž teď neprobíhá.

Výherci soutěží
ANKETA
Vyhovuje Vám náš web?

-Vyhovuje 
2549 (2549 hl.)
-Celkem ano 
1974 (1974 hl.)
-Spíše ne 
2055 (2055 hl.)
-Nevyhovuje 
1898 (1898 hl.)

Celkem hlasovalo: 8476
rtop
lbot rbot
bot