top
ltop
ČLENSTVÍ
O našem sdružení
Členská přihláška -
stát se členem sdružení
FESTIVAL BELTINE
NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
Fotogalerie
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT
Bratrstvo Keltů kelt@beltine.cz
603 801 370
Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7
ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků nejlepší české kapely hrající irské a skotské balady
O NAŠEM WEBU
Copyright
Bratrstvo Keltů 1997 - 2009
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Vánoce
Bratrstvo Keltů přeje všem svým členům a návštěvníkům webu hezké prožití zimního slunovratu, Vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a osobních úspěchů v nastávajícím roce 2010. https://www.beltine.cz/1055108610891090107710831100108510861077-10731077108311001077-1074-sonna-com-ua

Skotský Kilt

Vydáno dne 19. 02. 2005 (4733 přečtení)

Nejedna žena na něm s potěšením okem spočine a i nejeden muž jej nepřejde bez povšimnutí. Ne, nemluvím o svalovcích, modelech či hvězdách stříbrného plátna. Mluvím o Skotech – mužích v “sukních” (ty uvozovky proto, že ve skutečnosti se o sukni nejedná - jedná se o řasený a rafinovaně skládaný pléd s kostkovaným vzorem, který se, stejně jako látka, nazývá tartan). Všeobecným míněním je, že se jedná o prastarý kroj. Skutečnost je však jiná.

. Na rozdíl od látky, tartanu, kdy k nejstarším dokladům o její existenci patří nález zbytku látky z 3. století n.l. z Falkirku, je kilt velmi “moderním” oděvem. Původní skotské oblečení bylo stejné jako oblečení sousedů na druhé straně hranice, Angličanů. Proto, když se díváte na slavný film Statečné srdce, který si pro udílení cen Americké filmové akademie přijel s dvoukolákem, a vidíte v něm pobíhat sličného pomenšího Mela Gibsona
v roli dvoumetrového obra Williama Wallace v roztomilé kostkované minisukni, je to stejně věrné jako maskáče a kanady v šatníku velmože na dvoře císaře Karla IV.
 
První zmínky o kiltu – skotské sukni – pocházejí z oblasti skotské Vrchoviny až z konce 16. století (zbytek Skotska akceptoval kilt jako národní kroj až v průběhu 19. století). Tehdy se však jednalo o tzv. feileadh mor, neboli velký kilt, což byl pruh cca
 6-8 m dlouhé a 1,5 m široké látky, která se ručně naskládala, sepnula opaskem a takto oblékla.  I zde se však lišilo oblečení obyčejných lidí a šlechty. Zatímco obyčejným lidem sloužil kilt nejen jako oděv, ale též jako spací pytel, stan atd., oblečení šlechtice bylo podstatně rafinovanější a jeho oblékání podle historických záznamů trvalo až jednu hodinu a bylo k němu zapotřebí až dvou komorníků.
 
Jednodušší varianta kiltu, tzv. feileadh bheag, neboli malý kilt, který se nosí i v současnosti, se objevuje na rozhraní 17. a 18. století.  Jedná se o pruh cca 7-8 m dlouhé a cca 60 cm široké vlněné látky, v zadní části naskládané a sešité. Mnohdy se setkáte s názorem, že tato varianta je vynálezem anglického průmyslníka Rawlinsona. Tento názor se poprvé objevil ve skotských novinách teprve v 80. letech 18. století (téměř století poté, co začaly první zmínky o malém kiltu) a v dnešní době je všeobecně odmítán jako výmysl, v lepším případě jako anekdota.
 
V období skotského národního obrození (počátkem 19. století) se malý kilt postupně rozšířil do celé skotské společnosti, a stal se tak neodmyslitelnou součástí skotského mužského kroje. Tehdy také začíná dnes tak populární rozdělování vzorů kiltů (tzv. tartanů) podle klanů či oblastí. Zde je potřeba zdůraznit, že neexistují žádné známky takovéhoto heraldického rozdělení skotských vzorů před rokem 1746. Ba právě naopak. Dochované portréty nám ukazují jednotlivce, kteří na sobě mají tři i více naprosto rozdílných vzorů. Jedná se čistě o romantický výmysl skotských obrozenců, který hrál na strunu skotské národnosti, čehož se pružně chytili a velmi výhodně využili výrobci tartanů (na rozdíl od počátku 19. století, kdy bylo registrováno méně než sto vzorů, je v současnosti na trhu více než tři tisíce registrovaných tartanů).
S expanzí britského impéria se skotský kilt jako součást uniformy skotských jednotek dostává i do světa, a stává se tak nezaměnitelnou součástí skotského národního kroje. Mimochodem – jedná se pouze o součást mužského oděvu. Žena kilt zásadně nenosí (jak by vám asi připadal muž v minisukni a jehlových podpatcích). Jedinou výjimku tvoří tanečnice tzv. highland dance (tradičních skotských tanců - nikoliv však tanečnice skotských ceilidh a country tanců) a členky dudįckżch skupin.
 
Kilt dnes tvoří součást jednoho z nejznámějších mužských krojů na světě a je s hrdostí nošen během slavnostních příležitostí nejen v samotném Skotsku, ale prakticky po celém světě, kde žijí potomci skotských vystěhovalců (není proto divu, že nejvíce “okiltovaných” mužů potkáte nikoliv v samotném Skotsku, ale ve Spojených státech a Kanadě).

Václav Rout( Celý článek | Autor: administrator | Poslat mailem Informační e-mail | Vytisknout článek: Vytisknout článek )
VYHLEDÁVÁNÍ


Rozšířené vyhledávání
e-MAIL SERVIS

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

PARTNER WEBU
Виды постельного белья в Киеве

tiskárna Helma beta
INZERCE
Firemní nebo osobní inzercí na tomto webu podpoříte činnost Bratrstva Keltů. Děkujeme.
SOUTĚŽE
Žádná soutěž teď neprobíhá.

Výherci soutěží
ANKETA
Vyhovuje Vám náš web?

-Vyhovuje 
2632 (2632 hl.)
-Celkem ano 
2028 (2028 hl.)
-Spíše ne 
2107 (2107 hl.)
-Nevyhovuje 
1961 (1961 hl.)

Celkem hlasovalo: 8728
rtop
lbot rbot
bot