top
ltop
ČLENSTVÍ
O našem sdružení
Členská přihláška -
stát se členem sdružení
FESTIVAL BELTINE
NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
Fotogalerie
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT
Bratrstvo Keltů kelt@beltine.cz
603 801 370
Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7
ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků nejlepší české kapely hrající irské a skotské balady
O NAŠEM WEBU
Copyright
Bratrstvo Keltů 1997 - 2009
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Vánoce
Bratrstvo Keltů přeje všem svým členům a návštěvníkům webu hezké prožití zimního slunovratu, Vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a osobních úspěchů v nastávajícím roce 2010. https://www.beltine.cz/1055108610891090107710831100108510861077-10731077108311001077-1074-sonna-com-ua

Kamenný kruh v Brodgaru.

Vydáno dne 06. 11. 2009 (548 přečtení)

Dnes tichý a mystický kamenný kruh v Brodgaru (ve starých záznamech též nazýván Circle of Loda) na hlavním orknejském ostrově je jedním z nejrozsáhlejších neolitických kamenných kruhů v Británii, který ve své době zřejmě plnil funkci rituálního a společenského centra celé oblasti.

Co se týká stáří věku památky, archeologové si nejsou zcela jisti. Nicméně na základě archeologických nálezů z nejbližší oblasti je obecně přijímána datace do pozdního neolitického období, t.j  někdy mezi 2.500 - 2.000 lety před n.l. Kameny zde tvoří téměř pravidelný kruh o průměru 104 metry. Kruh je obklopen 10 metrů širokým příkopem, který je na dvou protilehlých stranách přerušen  dvěmi násypy, které umožňovaly vstup do prostoru samotného kruhu. Na rozdíl od ostatních známých prehistorických kamenných kruhů zde nejsou žádné známky případného valu, který by kruh z vnějšku obklopoval. Kruh původně tvořilo 60 vztyčených kamenů, z nichž do dnešní doby přetrvalo na svém místě 36 (přičemž 13 z nich bylo opětovně vztyčeno krátce poté, co kamenný kruh v Brodgaru přešel v roce 1906 do majetku státu). Povalení kamenů mnohdy zřejmě neměla na svědomí lidská neurvalost, ale nepřízeň osudu. Naposledy taková situace nastala v době velmi nedávné, 5. června 1980, kdy blesk rozlomil jeden ze stojících kamenů. Tak tomu mohlo být i v minulosti, a mnohé další ležící kameny v kruhu v Brodgaru mohly být takto povaleny či poničeny.

Kamenný kruh v Brodgaru.

Samotné kameny tvořící kruh jsou z různých typů červeného pískovce a pocházejí z různých míst na Orknejích. To samo o sobě, vzhledem k velikosti jednotlivých kamenů a relativně nemalým vzdálenostem, na které musely být přepraveny, svědčí o významu, jaký tehdejší obyvatelé tomuto místu přiřkli. Jeden z pravěkých lomů, v němž dosud leží nevyužité monolity, leží na sever od proslavené neolitické kamenné vesnice Skara Brae.
Vlastní výstavba kamenného kruhu svědčí o rozvinuté a společensky velmi vyspělé společnosti. Vyžadovala totiž nejen pracovní síly na vytěžení a zpracování obrovských kamenných bloků, ale též pracovní síly na jejich přepravu a jejich vztyčení na předem v kameni vyhloubené místo.  To vše muselo být pečlivě připraveno a řízeno, takže těžko by to zvládla neorganizovaná a roztříštěná komunita vzájemně nespolupracujících malých skupin obyvatel.

Kamenný kruh v Brodgaru.


Obecně je dnes přijímána hypotéza, že kruh sloužil jako místo pro náboženské obřady spojené s pohřebními rituály a oslavující smrt. Samotné místo leží na velmi výjimečném místě tvořícím přírodní amfiteátr, obklopeném kopci a ze dvou stran chráněném vodou dvou největších jezer na Orknejích - z jedné strany jezerem Harray a z druhé jezerem Stennes. Díky celkovému charakteru místa i samotné konstrukci kamenného kruhu byly zřejmě zde konané obřady určeny pro nejširší veřejnost, která tak měla ničím nerušený výhled na všechny rituály odehrávajících se v samotném kruhu. Nicméně samotný střed kruhu byl zřejmě posvátným místem, do něhož byl povolen přístup jen velmi úzké skupině zasvěcených.

Kamenný kruh v Brodgaru.


Samotné okolí bylo, jak nám říkají archeologické i nejnovější geofyzikální výzkumy, obydleno a obděláváno tehdejšími osadníky. V blízkém okolí se nachází velké množství pohřebních mohyl (nejznámější a nejbližší - v rozsahu několika desítek metrů - z nich jsou zřejmě Salt Knowe, nejrozměrnější mohyla v okolí, která je přibližně stejně velká jako její známější “kolegyně“ v Maeshowe, a Plumcake Mound, mohyla, která při svém otevření v roce 1854 vydala dvě kamenné rakve obsahující urny se spálenými lidskými ostatky), zbytků osad (nedaleké pozůstatky osídlení Barnhouse) a dalších kamenných kruhů (nedaleko stojící kamenný kruh u Stenness, se kterým byl kruh v Brodgaru pravděpodobně spojen neolitickou “křížovou cestou“, jejímž dosud stojícím pozůstatkem je Comet Stone - ostatní kameny již zmizely a zbyly po nich pouze věky zasypané, přesto však stále viditelné základy). Po dlouhá staletí (a to prakticky do historicky nedávné doby) byla oblast u Brodgaru místními obyvateli považováno za velmi výjimečné místo. A věřte, že při návštěvě kamenného kruhu v Brodgaru jim dáte za pravdu.

Text a foto Václav Rout( Celý článek | Autor: administrator | Poslat mailem Informační e-mail | Vytisknout článek: Vytisknout článek )
VYHLEDÁVÁNÍ


Rozšířené vyhledávání
e-MAIL SERVIS

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

PARTNER WEBU
Виды постельного белья в Киеве

tiskárna Helma beta
INZERCE
Firemní nebo osobní inzercí na tomto webu podpoříte činnost Bratrstva Keltů. Děkujeme.
SOUTĚŽE
Žádná soutěž teď neprobíhá.

Výherci soutěží
ANKETA
Vyhovuje Vám náš web?

-Vyhovuje 
2632 (2632 hl.)
-Celkem ano 
2028 (2028 hl.)
-Spíše ne 
2107 (2107 hl.)
-Nevyhovuje 
1961 (1961 hl.)

Celkem hlasovalo: 8728
rtop
lbot rbot
bot