top
ltop
ČLENSTVÍ
O našem sdružení
Členská přihláška -
stát se členem sdružení
FESTIVAL BELTINE
NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
Fotogalerie
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT
Bratrstvo Keltů kelt@beltine.cz
603 801 370
Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7
ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků nejlepší české kapely hrající irské a skotské balady
O NAŠEM WEBU
Copyright
Bratrstvo Keltů 1997 - 2009
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Vánoce
Bratrstvo Keltů přeje všem svým členům a návštěvníkům webu hezké prožití zimního slunovratu, Vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a osobních úspěchů v nastávajícím roce 2010. https://www.beltine.cz/1055108610891090107710831100108510861077-10731077108311001077-1074-sonna-com-ua

Archeoparky, muzea v přírodě, skanzeny v Evropě

Vydáno dne 09. 05. 2005 (3489 přečtení)

a setkání příznivců living-history.
S muzey v přírodě, Freilichtmusey, archeoparky a skanzeny různých tvarů, barev a velikostí se roztrhl v Evropě pytel. Lidé si v areálech těchto zařízení mohou osahat nejen kachlová kamna z dob našich babiček a ochutnat jídla vařená na ohni podle polozapomenutých receptů, ale třeba i svézt se na monoxylonu z doby kamenné, shlédnout gladiátorské hry či zkusit lože v polozemnici z doby laténské. Archeoparky i muzea mohou být státní či soukromé instituce. Těch druhých začalo přibývat v poslední době i u nás.

Touha zkusit si, jak se žilo v dobách minulých pradávno anebo třeba i ne tak dávno, ale rozhodně za časů před technickou revolucí, sílí čím dál více. Návrat ke kořenům? Hledání identity v příliš globalizovaném moderním světě? Romantika, dobrodružství, touha po objevování dávno zapomenutého?
To všechno vede k velkému zájmu o tyto instituce, které se předhánějí ve stále komerčnějších nabídkách: je libo svatbu v pravěku? Zabubnují vám nefalšovaní neandrtálci! Firemní večírky v gotických sálech s opravdovými truvéry a kejklíři už nejsou žádným překvapením. Málo platné, muzea i archeoparky musí vydělávat na provoz a na údržbu objektů. Sobě pro radost pak také dávají prostor společenstvím těch, kteří si vetkli do štítu označení LIVING HISTORY  nebo také RE – ENACTEMENT, čili věrné zobrazování a prožívání určitého historického období. S naší kovárnou jsme navštívili řadu podobných akcí na různých místech Evropy.

Stále více prostoru dostává keltská a galorománská historie. Známé muzeum s archeoparkem v Heuneburgu hostilo v r. 2004 setkání německých, českých a francouzských Keltů u příležitosti svátku Beltine. V červnu se sešla řada lidí pod proslulým Ringwallem u německého Nonnweileru  - festival CELTOI hostil areál pod monumentálním halštatsko-laténským  hradištěm. Kolem 300 členů spolků laténského re-enactementu  po dobu tří dnů tábořilo v areálu muzea a předvádělo řemesla, životní styl Keltů – rituály i  každodenní život včetně kuchaření, oblékání a bojových technik. Společnost Agarain tam uspěla nejen tradičně s řemesly, ale představila keltskému fóru vynikající  pražskou hudební  skupinu Bran a své přátele a spolupracovníky Equites ze Žatce  s keltským programem bojových umění. Zvláště sličné válečnice nadchly odborné i laické publikum.

bojovnice

Archeologické muzeum ve VELZEKE v Belgii, nedaleko Bruselu,  stojí na poměrně rozsáhlém území galo-románské osady. Vykopávky probíhají neustále, archeologové mají své žně. Sama muzejní budova  je nerozlehlá, ale velice příjemně situovaná v malém parku s přilehlou loukou. Uspořádání expozice je přímo vzorové! Logicky zde navazují modely a mapy na vitríny s vystavenými originály, jsou zde situována zařízená zákoutí – kuchyň či zásobárna.
 
model usedlosti
 
Ředitel muzea se rozhodl u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví pozvat skupiny fanoušků living history hned na celý týden kolem poloviny září.  Louku zaplnily plátěné stany a naši přátelé z belgické Historia mundi, němečtí Rete amicorum , holandští a belgičtí Germáni a Vikingové, velká parta bojovníků z polského Wolinu,  ale i Britové, a dokonce jeden Američan prožili krásné dny na konci loňského léta. Českou menšinu, kterou však bylo díky zvonící kovadlině dost slyšet, reprezentovala  naše kovárna a mincovna.
  PAX CELTICA –  setkání příznivců keltské laténské Evropy – se první víkend v říjnu stalo již tradicí. Letos jsme se sešli v německém Rottenburgu na Neckaru.  Taranis byl usmířen bohatou obětí, a tak sluníčko hřálo táborníky
na louce, kde si uspořádali setkání se slavnostním zakončením sezóny jenom sami pro sebe. Jakési Keltové sobě.
Řemeslníci, bojovníci a celé rodiny Keltů  si předvedli navzájem to nejlepší, co se jim podařilo vyrobit a naučit se od loňského setkání … a nakonec si také zapívali. Francouzi francouzsky, Bretonci bretonsky,  Češi česky, a Němci k tomu čepovali pivo. Ideální dělba práce, řeklo by se. Největším hitem se stala česko-francouzská Káča má/Sur le pont d´Avignon. Hrály k tomu irské dudy i foukací harmonika našeho kováře, a německý náčelník den nato své bojovníky “zpucoval” za nehudební přístup…inu, vivat PAX CELTICA 2005!
Ony oblíbené mosty přes minulost mají základy rozhodně postaveny. Obliba reenactementu
v celé Evropě utěšeně roste, a také utěšeně roste v Unii povědomí o keltské minulosti, ale i přítomnosti českého národa. Bohové, ochraňujte archeoparky!


( Celý článek | Autor: administrator | Poslat mailem Informační e-mail | Vytisknout článek: Vytisknout článek )
VYHLEDÁVÁNÍ


Rozšířené vyhledávání
e-MAIL SERVIS

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

PARTNER WEBU
Виды постельного белья в Киеве

tiskárna Helma beta
INZERCE
Firemní nebo osobní inzercí na tomto webu podpoříte činnost Bratrstva Keltů. Děkujeme.
SOUTĚŽE
Žádná soutěž teď neprobíhá.

Výherci soutěží
ANKETA
Vyhovuje Vám náš web?

-Vyhovuje 
2632 (2632 hl.)
-Celkem ano 
2028 (2028 hl.)
-Spíše ne 
2107 (2107 hl.)
-Nevyhovuje 
1961 (1961 hl.)

Celkem hlasovalo: 8728
rtop
lbot rbot
bot