FIRKIN

Autor: administrator <kelt(at)beltine.cz>, Téma: Beltine-aktuální, Vydáno dne: 14. 04. 2011

PO FENOMENÁLNÍM ÚSPĚCHU FIRKINů NA BELTINE 2011 vystoupí znovu v náměšti nad oslavou 30. DUBNA 2012!
Maďarská crazy irish jumping kapela Firkin, je objevem posledních dvou let. Její členové se dali dohromady aby světu nabídli šílený divoký keltský punk, inspirovaný maďarským folkem. A skutečně se jim to povedlo – po roce už sklízeli úspěch po celém Maďarsku i ve střední Evropě. Firkin hráli na většině nejvýznamnějších maďarských i středoevropských festivalů, nyní se vrátili z turné po Kanadě. Jejich koncerty doprovází bouřlivý úspěch. Kapela rychle roste, vydali dvě alba za dva roky, jsou v čele evropské kelt-punkové scény.

... zpět na program BELTINE

Kapelníkem je Peter János (flétna), který působil i v legendárních M.É.Z. (hráli na Beltine 2006 v Lipnici nad Sázavou) a Shannon. Dá se říci, že Firkin evokují jejich nejlepší kvality a přidávají modernější zvuk a pořádnou dávku explozivní energie. Intenzita, to je pravděpodobně nejlepší slovo, které charakterizuje tyto živé Maďary. Klasická hudba, jazz, divadlo, literatura, rock and roll, to jsou cesty, ze kterých se Firkin vynořili. Všechny členy spojuje silná inklinace k energii, divokosti, jednoduchosti a láska ke keltskému punkrocku.

„Dali jsme se dohromady, protože jsme všichni posedlí hraním jednoduše, energeticky a zároveň melodicky, ostře a skákavě. Volní od všech striktních hranic. Tak jsme začali hrát hudbu, která nikoho nenechá v klidu stát. Prostě si nemůžete pomoci a musíte začít tancovat.“ říká Barna Marthy (hlavní zpěv).

Jejich první album Firkin of beer vyšlo v květnu 2009 pod značkou Universal music. Bez nadsázky se dá říci, že bylo jedním z nejlepších alb roku a žánru. Druhé album Whup! vydali už v listopadu 2010 a bylo velkou otázkou, zda mohou udržet vysoko nastavenou laťku a složit ještě originálnější písničky. Povedlo se jim to, protože hudebníci Firkin přesně vědí, co chtějí. Nové album je tak logickým krokem jejich vývoje. Charakterizuje jej více punku, fléten, houslí, zpěvu i skotačení.

FIRKIN

A víte, co znamená Firkin? Vědro nebo soudek, stará jednotka míry odkazující nejen k duchu Britských ostrovů, ale i k velké konzumaci čehokoli. Výborné jméno pro kapelu!
Oficiální web kapely: www.firkinband.com

Novinky na repertoáru:
Drunken Sailor:
http://www.youtube.com/watch?v=uZyx12v2d38
Keep On Drinking:
http://www.youtube.com/watch?v=a9FrGHYkKu4
Lord Of The Dance:
http://www.youtube.com/watch?v=_Pkm5kbc3Sw
Firkinful Of Beer:
http://www.youtube.com/watch?v=2IJkZcRMs0A

Veronika Nováčková
... zpět na program BELTINE

ягоды черники